Tradycyjne lody waniliowe

Kremowe, aksamitne, prawdziwe lody. Na dowód, że waniliowe – mnóstwo małych czarnych kropeczek, ziarenek wanilii. Przed spróbowaniem jeszcze zapach. Lody ze sklepu tak nie pachną. I nie smakują, choćby nie wiem jak tradycyjna recepturę miały, z iluletnią tradycją i kto by nie brał udziału w ich reklamie.
W dodatku dla kogoś, kto lubi mrozić, robienie lodów może być dobra zabawą. Mi sprawiło to niesamowitą frajdę. Że sama, że mogę nawrzucać co mi się żywnie podoba i wyjdą dokładnie takie lody, jakich sobie zapragnę. 


Przepis bez użycia maszynki do lodów, jako że takowej nie posiadam. 
Składniki na 750 ml:
1/3 szklanki cukru pudru, laska wanilii przecięta wzdłuż, pół szklanki mleka, 3 lekko ubite żółtka, pełna szklanka śmietanki


Wykonanie:
1. Wrzuć cukier i laskę wanilii do garnka i zalej mlekiem. Podgrzewaj na małym ogniu, aż do zagotowania, mieszając co chwilę, żeby mleko się nie przypaliło.
2. Zdejmij z ognia. Wyjmij laski wanilii i wydłub z nich ile jeszcze się da ziarenek. Do osobnej miski wbij żółtka i starannie je ubijając (najlepiej trzepaczką) stopniowo dodawaj mleko. 
3. Przełóż mieszaninę z powrotem do garnka i podgrzewaj na małym ogniu, mieszając, dopóki masa nie zacznie gęstnieć i przylegać do spodu łyżki. Zdjemij z ognia, odstaw do ostygnięcia. Najlepiej jest przykryć dodatkowo folią spożywczą, żeby nie zrobił się kożuch. Po wystudzeniu wmieszaj śmietankę do ochłodzonego kremu i oziębiać w lodówce co najmniej 2 godziny.
4. Po tym czasie przelej masę do plastikowej albo metalowej foremki, zamrażaj 2-3 godziny, aż dobrze stężeje.Wreszcie, kiedy lody się zmroziły, w mojej misce wylądowały dwie kulki. Poszłam z nimi na okno, umościłam się na parapecie i… zaczął padać deszcz. Ale nie żadne tam kropienie. Niebo błękitne, słońce praży i naraz ni z tego ni z owego deszcz. Letni, ciepły deszcz. Taki, w którym aż chce się stać, iść, biegać, cieszyć. Strasznie fajnie było siedzieć w tym oknie, wyjadać lody z miseczki i patrzeć jak dzieci na dole latają po trawie jak oszalałe, całe mokrusieńkie. Bo jednocześnie słonce świeciło tak mocno, że musiałam włożyć ciemne okulary, żeby je widzieć.

Tradycyjne lody waniliowe
Email This Page
Print Friendly

Komentarze

  1. Śmietanka to zawsze 30% lub 36% tłuszczu :)

  2. Anonymous pisze:

    Dziękuję!:) Muszę koniecznie spróbować je zrobić:)

  3. Anonymous pisze:

    siema, mogę wiedzieć ile porcji z tego wyjdzie ?

  4. 1 pudełko – czyli ok. 400 ml.

Skomentuj


3 + = 12