Thomas Flintham – Łamigłówki nie z tej ziemi

Książka dla dzieci, o jakiej chyba jeszcze nigdy nie miałam okazji pisać. Interaktywna, choć bez skomplikowanej techniki. 

Książki inteaktywne to wszystkie te, które nie służą tylko do czytania, ale też (albo jak w tym przypadku – przede wszystkim) do używania. Zazwyczaj tego typu książki dostępne na rynku wykorzystują różne pomysły, żeby wciągnąć dzieci do lektury: a to kolorowe kółka do naciskania, a to tęcza, która rozwija się spomiędzy stron, a to w ogóle książki 3D, które się wysuwają, otwierają, śpiewają i migają światełkami.

A tu jest interaltywność w wersji, jaką świat zna od co najmniej pół wieku. Bo to książka z zagadkami dla dzieci. Proste? Właściwie tak – takie nabytki można kupić w każdej księgarni i prawie każdym kiosku. Nie ma w tym żadnej wyszukanej filozofii, za to w przypadku „Łamigłówek nie z tej ziemi” jest przemyślane wykonanie, różnorodność i kilka rozwiązań, które spodobają się maluchom.

łamigłówki nie z tej ziemi nasza księgarnia dla dzieci book me a cookie recenzja (1)

Bo:

  • strony są czarno-białe: dzięki temu dzieciaki mogą oprócz rozwiązywania zagadek, wszystko w książce pokolorować, przez co nie znudzą się za szybko książką,
  • książka jest duża, rysunki też – maluchom łatwiej jest rysować, łączyć linie, prowadzić ołówek przez labirynt,
  • rysunki są ładne. Ale tak naprawdę – nie badziewne, nie krzykliwe, a proste i urocze, dopasowane do dzieci, dla których jest przeznaczona książka,
  • to nie jest książka „jednego zadania”, a różnorodna. Są labirynty, połącz kropki w całość, dorysowanki, odnajdywanki, znajdowanie różnic, dobieranie w pary, zagadki z literami i parę innych rodzajów, których nie potrafię nazwać, a które polegają m.in. na tym, żeby coś odnaleźć, dopasować, odpowiednio pokolorować i na koniec powiedzieć co w tym wszystkim nie pasuje do pozostałych.

łamigłówki nie z tej ziemi nasza księgarnia dla dzieci book me a cookie recenzja (2)

Dla dzieci 0-6 lat.

Ocena: 7/10

IMG_20140415_101706Thomas Flintham – Łamigłówki nie z tej ziemi

tłum. Agata Napiórska

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Warszawa 2014

s. 100

okładki miękkie, format A4

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *