Letni mix. Dżem ze śliwek i gruszek

Tegoroczne przetwórstwo czas zacząć. Szczyt sezonu owocowego, na straganach tanio, z działek spływają dostawy owoców w ilościach zastraszających. Coś z nimi trzeba zrobić. Mimo owocowego łakomstwa, nie jestem w stanie przejeść ich wszystkich, nawet gdybym zastąpiła nimi wszystkie posiłki dnia.
Pakuję do słoików – w zimie będą jak znalazł. O ile do zimy dotrwają. Pierwszy dżem – ze śliwek. A żeby trochę urozmaicić, wrzuciłam dwie gruszki, które mi zostały. W planach mam zrobienie powideł śliwkowych. Prawdziwych, bez dodatku cukru, ale na to potrzebne są wrześniowe śliwki. Powidła pojawią się więc za kilka tygodni.
Dżem ze śliwek i gruszek z cynamonem
Dżem ze śliwek i gruszek z cynamonem
i śliwkowa… dupka :)
Składniki:
  • 1 kg śliwek
  • 2 duże, dojrzałe gruszki
  • łyżeczka cynamonu
  • kieliszek wody
  • 400 g cukru
  • 1 cytryna
Przygotowanie:
Owoce dokładnie umyj, wyszoruj cytrynę. Usuń pestki i ogonki ze śliwek, z gruszek – gniazda nasienne. Wszystkie wrzuć do dużego garnka.
Podgrzewaj na średnim ogniu, aż do zagotowania, często mieszając. Od chwili zabulgotania, zostaw na małym ogniu, bez pokrywki. Po około godzinie zasyp cukrem zmieszanym z cynamonem, dolej wodę i sok wyciśnięty z jednej cytryny. Mieszaj co jakiś czas, pilnując, żeby dżem nie przypalił się do dna. To ważne, bo od momentu dodania cukru masa lubi się przypalać.
Całe gotowanie zajmuje około 2-3 godzin. Wszystko w zależności od gęstości dżemu, jaką chcecie uzyskać. Gotowanie dżemu polega na jego odparowywaniu. Dlatego dusi się go bez pokrywki. Im dłużej się go trzyma na ogniu, tym będzie gęstszy.
Dżem ze śliwek i gruszek z cynamonem
hemingway
Ernest Hemingway, Zielone wzgórza Afryki
Email This Page
Print Friendly

Skomentuj


− 2 = 7