Lady Colin Campbell – Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon

Prawdziwa biograficzna cegła opowiadająca o życiu królowej Matki, Elżbiety I. Dla niezorientowanych w drzewie genealogicznym brytyjskiej rodziny królewskiej, za to zorientowanych w filmach – w „Jak zostać królem” zagrała ją Helena Bonham Carter, wcielając się w żonę jąkającego się króla.

Book me a cookie blog literacki eksiążkowy lady Colin Campbell Królowa Elżbieta I Matka cytat cytaty recenzja (2)

Historia o kobiecie, która od urodzenia budziła kontrowersje, prawdopodobnie urodzona przez dworską kucharkę, została przysposobiona i wychowana jako dziecko rodziny „z dobrymi korzeniami”. Po śmierci męża, zamiast, jak nakazywała tradycja, pozostać skromną wdową po zmarłym monarsze, wywalczyła sobie miejsce na jego tronie. Od dzieciństwa wiedziała, jak zwrócić na siebie uwagę, zyskać przychylność osób, na których jej zależało i uśmiechać się w momentach wymagających pogody ducha, a pozostać poważną, kiedy oczekiwano od niej zachowania pokerowej twarzy.

Powiedzieć o książce Campbell, że jest ambitna, to mało. Prawdziwa cegła: większa i grubsza niż większość książek, zmieści Wam się tylko na te półki na regale, które są wysokie (lub pozostaje położenie książki w poziomie). Gdyby nie miękka oprawa, nie ryzykowałabym taszczenia jej w torebce. Chociaż parę razy wypadła mi z ręki i zaryła o chodnik, bo w jednej dłoni trudno ją utrzymać. Biografia Elżbiety I jest bardzo szczegółowa, z odwołaniami do mnóstwa źródeł i nawiązaniami do tego, co działo się w opisywanym przez autorkę czasie w innych rodzinach arystokratycznych.

Book me a cookie blog literacki eksiążkowy lady Colin Campbell Królowa Elżbieta I Matka cytat cytaty recenzja (1)

Campbell ma ogromną wiedzę o rodzinie królewskiej, głównie dzięki temu, że jako arystokratka, sama od dzieciństwa obracała się wśród wyższych sfer. Korzystając ze swojego doświadczenia i robiąc użytek ze swoich kontaktów, podjęła się wyzwania wytłumaczenia współczesnemu czytelnikowi dworskich konwenansów i etykiety oraz pokazania drogi, jaką przebyła Elżbieta Bowes-Lyon, aby stać się Królową Matką. Poza oczywistymi plusami wynikającymi ze szczegółowości, momentami szczegółowość biografii jest męcząca, szczególnie gdy autorka odbiega od głównego tematu i zaczyna rozwodzić się nad życiorysami osób pozostających w bliskim kręgu królowej.

Ogólnie: in plus, jeśli ktoś ma dużo czasu i chce dowiedzieć się naprawdę dokładnych informacji o życiu Królowej Matki. In minus, jeśli ktoś lubi porywające, napisane językiem nieprzypominającym encyklopedii biografie.

królowa CampbellLady Colin Campbell – Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon

przeł. Adriana Sokołowska-Ostapko

Wydawnictwo Znak

Kraków 2013

s. 576

 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *