Kto dostanie Nike 2013? Nominacje ogłoszone!

NikeBa dum tss! Dzisiaj na Warszawskich Targach Książki organizatorzy ogłosili nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2013. W tym roku zrobiło się nietypowo, bo oprócz poezji, opowiadań, powieści i reportaży w zaszczytnym gronie znalazł się komiks. Mamy przełom? Zobaczymy w paździenierniku na przyznaniu nagrody. Ale już samo znalezienie się w gronie nominowanych jest ogromnym wyróżnieniem.

Wśród dwudziestu nominowanych książek po raz pierwszy w historii nagrody znalazło się aż 9 powieści oraz komiks. Poza tym 3 tomy poetyckie, 2 eseje, 2 reportaże, tom opowiadań, wspomnienia i dziennik. Zwycięzca siedemnastej edycji zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali, 6 października 2013 r.

Mam swoje typy i antytypy. Nie potrafię wybrać jednej – „tej!” – książki, ale subiektywnie stawiałabym na Twardocha, Vargę (choć ten jedną Nike już ma), może Papużankę? We will see.

Nominowani do Nike 2013:  

Powieści: Joanna Bator „Ciemno, prawie noc”, Sylwia Chutnik „Cwaniary”, Anna Janko „Pasja według św. Hanki”, Kaja Malanowska „Patrz na mnie, Klaro!”, Igor Ostachowicz „Noc żywych Żydów”, Zośka Papużanka „Szopka”, Wit Szostak „Fuga”, Szczepan Twardoch „Morfina”, Krzysztof Varga „Trociny”

Nike 2013

Komiks Macieja Sieńczyka „Przygody na bezludnej wyspie”

Opowiadania: Zyta Oryszyn „Ocalenie Atlantydy”

Dziennik: Jerzy Pilch „Dziennik”, Wspomnienia Tadeusza Sobolewskiego „Człowiek Miron”

Reportaże: Katarzyna Surmia – Domańskiej „Mokradełko”, Mariusz Zawadzki „Nowy wspaniały Irak”

Eseje: Tadeusz Lubelski „Historia niebyła kina PRL”, Małgorzata Szpakowska „Wiadomości Literackie”

Nike 20131

Tomy poetyckie: Justyna Bargielska „Bach for my baby”, Urszula Kulbacka „Rdzenni mieszkańcy”, Tomasz Pietrzak „Rekordy”.

Nike 20132

W jury Nagrody Literackiej Nike 2013 znaleźli się; Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Jan Gondowicz, Mikołaj Grabowski, Inga Iwasiów, Ryszard Koziołek, Tadeusz Nyczek (przewodniczący), Maria Poprzęcka oraz Joanna Tokarska-Bakir.

Laureatem Nagrody Literackiej Nike 2012 został Marek Bieńczyk, autor zbioru esejów „Książka Twarzy”.

Nagroda Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Dotyczy tylko autorów żyjących. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji, ogłaszanych w maju na Warszawskich Targach Książki. Drugi to wybór siedmiu finalistów na początku września. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia.

Email This Page
Print Friendly

Komentarze

  1. Ewa pisze:

    Twardoch, zdecydowanie :)

  2. Asia pisze:

    Varga, jak dla mnie, choć faktycznie jedna nagroda mu chyba wystarczy.

Skomentuj


8 + = 13